Dezerty a sladké hříchy

Masopustní koblihy – pečivo s dobrou duší

12 komentářů

masopustní koblihy

Recept na masopustní koblihy patří k masopustním oslavám zrovna tak, jako ke koblize zlatý prstýnek po obvodu a pěkná dušička. Aby se udělal ten správný prstýnek, musíme první stranu koblihy smažit v přiklopené nádobě. Poté koblihu obrátit a osmažit i z druhé strany bez poklice. Ale smažit můžeme až v momentě, kdy budeme mít nakynuté těsto …

Recept na MASOPUSTNÍ KOBLIHY

  • 500 g polohrubé mouky
  • 80 g moučkového cukru
  • 70 g másla pokojové teploty
  • 2-3 lžíce rumu
  • 3 žloutky
  • 250 ml mléka
  • 70 g droždí
  • 1 vanilkový cukr
  • zavařenina
  • přepuštěné máslo, olej nebo sádlo na smažení

Rozdrobíme droždí do malé misky, přidáme trochu mouky, cukru, mléka a necháme na teplém místě vzejít kvásek. Žloutky utřeme s máslem, práškovým i vanilkovým cukrem a rumem. Přidáme mouku, kvásek, zbytek mléka a zaděláme těsto na koblihy, které se nechytá vařečky. Slabě poprášíme moukou, zakryjeme utěrkou a na teplém místě necháme kynout.

Když je těsto vykynuté, rozválíme ho na pomoučeném vále na plát asi 1 cm vysoký a formičkou na koblihy nebo skleničkou vykrajujeme kolečka. Plníme zavařeninou a přitiskneme druhou koblihovou půlkou těsně k sobě a necháme ještě na vále přikryté utěrkou vykynout. V pánvi rozpálíme dostatečné množství oleje a po obou stranách smažíme do zlatohnědé barvy. Po vyjmutí z oleje necháme okapat na papírovém ubrousku. Někdo zavařeniny nedává přímo do koblih, ale udělá do těsta důlek, který naplní lžičkou zavařeniny až po osmažení. Kobliha by měla mít nějakou dobrou dušičku, protože to jim přidává na přitažlivosti. Když se v dřívějších dobách chtěla někomu vyseknout velká pochvala, řeklo se o něm, že voní čerstvě upraženým koblihem. A to bývala nějaká pochvala 🙂 Pro koblihy znali naši předci 100+1 náplň, tak se nebojte experimentovat a plnit třeba bylinkami. O koblihách jsem trochu víc psala ve své kuchařské knize, tam se těch nápadů na koblihové “dušičky” – náplně – najde opravdu dost, určitě si každý vybere podle svého gusta. Já považuji za vrchol zavařeninu meruňkovou nebo domácí rynglovou.

Odkaz na související článek:

Škaredá středa & půst v době hospodářské krize (o tom, jak jsme propadli z testu moudrosti a v létě protopili dřevo na zimu; že další biftek už je moc, protože studnu spotřeby jsme vypili až do dna a nyní musíme hledat jiné studny radosti, které třeba nic nestojí, protože ve spotřebě už více radosti, zdá se, nenajdeme …, ale hlavně o škaredé středě a postním období)

12 Komentářů

  1. Já jsem koblihy (podle Apetitu) zkoušel včera a napoprvé se nezadařilo. Těsto mi přišlo, že chutná spíš jako to na lívance. No jo, v cukrářství se mám ještě co učit 🙂

  2. Petr:

    Příště to bude už jenom lepší 🙂 V cukrařině záleží hlavně na receptu, protože tam mohou číhat pěkná úskalí, která dokáží od pečení odradit. Když je recept OK, na druhý pokus už to bude mistrovské dílo 😉

  3. Veni, vidi, vici :-))) A kdyby ne, svět se nezboří.

  4. Recept skvělý, koblihy mají prstýnek a dušičku jahodovou, pochválila je i babička a to je nějaká kuchařka 🙂 Hlavně neošidit to kynutí, pak jsou lehoučké a krásně se smaží. Byla jich plná mísa a koukám, že zítra budu zadělávat znovu. Díky a přeji mnoho úspěchů.

  5. Co mě nestihly naučit babička s maminkou, naučila jsem se zde. A ty koblihy dopadly skvěle! Raději jsem je dělala z poloviční dávky, kdyby se nepovedly… Díky

  6. tak já to teda zkusim …. a jako naplń asi puding 🙂

  7. Chtěla jsem se zeptat jestli je možno nahradit zavařeninu třeba nutellou. Nezhořkla by při smažení?

Přidal komentář