Dnes je tu recept na rajskou omáčku jako od babičky. Když ji budete vařit podle litery staré kuchařské knihy, možná právě takovou dokonalou rajskou omáčku vykouzlíte. Vařila a pro tento okamžik si otevřela kuchařskou knihu Anuše Kejřové. Výsledkem bude rajská omáčka s kynutým knedlíkem a hovězím masem.
Rajskou omáčku máme rádi naprosto všichni. Běžně ji vařím tak, jak jsem zvyklá z domova, ale lákalo mne vyzkoušet tu podle Anuše. Běžně vařím z kvalitních protlaků, ale recept z rajských jablíček byl velkou výzvou.
Rajská omáčka podle Anuše Kejřové
- potřebujeme 3 dkg másla
- 1 dkg cibule
- 3 kostky cukru (já dala 3 lžičky)
- koření (1 menší bobkový list, špetka tymiánu, 4 nová koření, 6 pepřů, 1 hřebíček)
- 5-6 rajských jablíček
- ¾ l vývaru
- sůl
- 2 dkg másla
- 3 dkg mouky
- 2 lžíce octa
- koflík smetany
V kastrolku zpěníme 1 dkg cibule (já dala ½ menší) na 3 dkg másla a přidáme všechno koření i s cukrem. Dusíme do žluta. Musím napsat, že po bytě se linula nádherná sladce kořeněná vůně a báječně tento základ chutnal.
Potom přidáme rajská jablíčka – já je předem spařila a oloupala. Podlijeme podle potřeby troškou vývaru a rozdusíme.
Anuše zahušťuje a potom procedí. Já nejdříve rozdušená rajčata přepasírovala, dolila vývarem a potom zahustila jíškou z 2 dkg másla a 3 dkg mouky. Dochutíme 2 lžícemi octa, solí a smetanou. Případně dosladíme. Necháme provařit a můžeme podávat.
U nás se servírovala s noky a hovězím masem, které zbylo z pokusu o hovězí polévku. Omáčka byla jemná a chutná, jen bych příště použila rajčat více pro výraznější chuť. A každopádně si počkám na rajčátka se zahrádky, která budou plná chuti!!!
Dobrou chuť přeje
Děkuji Hance za “rajskou” a přidávám ještě odkaz na rajskou omáčku v mém podání. Její příprava se lehce mění podle okolností. Někdy jsou to rajčata konzervovaná, jindy protlak, nejraději sáhnu po čerstvých ze skleníku.
Rajská omáčka podle mě (utopit v rajské pár rumových perníčků není vůbec od věci, … ale to jsou jen obyčejné fígle, které věděly už naše babičky 🙂
Ještě nášup k tématu:
Protože jsem se vlastně učila vařit podle kuchařky,kterou jsme měli doma a ta byla od A.Kejřové,tak dodnes jí v podstatě dělám skoro stejnou.Jenom pár malých obměn se naskytlo.
Nepoužívám jíšku ;zahušťuji perníkem na strouhání.Ten jediný doma vydržel,protože rumové perníčky patří dodnes do kategorie vášní mého syna.
Než dám na cibuli koření,přidám trochu cukru a když se začne rozpouštět,tak přidám koření.V cukru se totiž koření tak rychle nepřipaluje.Jakmile mi cukr zezlátne,přidám trochu vývaru,aby se rozpustil zkaramelizovaný cukr.Potom dám rajčata nebo protlak podle ročního období.Další práce jsou stejné,jenom nedávám smetanu ani mléko.Přílohy byly vždy podle přání rodiny a to knedlíky nebo těstoviny.
P.S.
Cukr karamelizuji ještě když dělám dušenou mrkev a nebo pod kysané zelí.Někdy se totiž stává,že jídlo je neustále jak vodnaté a bez chuti;zkaramelizováním cukru si zajistíte,že se to nestane.Tuto radu jsem získala od své babičky ,která dělávala kuchařku a byla přibližně z generace A.Kejřové.Narodila se totiž v r. 1889
babs:
Dík za perfektní vychytávky!!!
Rajská to je moje láska. Ty vychytávky od babs vypadají skvěle. Já nejraději rajskou v kombinaci s domácí sekanou. Mohu vřele doporučit.
edy: Já už to také odkoukala a je to geniální 😉
Když se do základu rajské přidá kořenová zeleniny, není ji pak třeba zahušťovat moukou. Propasírovaná/rozmixovaná zelenina omáčku krásně zahustí.
Sára:
Už v dávných dobách si s rajskou na plotně uměly krásně poradit 🙂 Zahušťování propasírovanou zeleninou je výtečný způsob, jak obejít proces zahušťování moukou a udělat si omáčku pěkně hustouz, aby se v ní ten tradiční houskový knedlík nerozmáčel. Tento způsob se dá určitě doporučit. Díky 😉
Ta kořenová zelenina není pouze na zahuštění. Neumím si představit rajskou bez základu zeleniny, ve které se (ještě lépe) maso 2 dny marinovalo. Správná a dobrá rajská je stejně náročná jako svíčková na smetaně a patří do kořenová zelenina.
JirkaCV:
Rajská omáčka je samostatný vědní obor :-))) Dobrá omáčka z rajčat se dá udělat na několik způsobů. Mám ráda italské lehké varianty bez zahuštění i tu naši tradiční rajskou omáčku.
Souhlasím s Gurmánkou. Je to vědní obor a týká se to podle mě všech omáček. I když je tu jeden obrovský rozdíl. U klasických vědních oborů se dá většinou vše přesně určit, definovat, propočítat. U vaření to nejde. A navíc, co strávník či kuchař, to jiná chuť. Nejlepší varianta je, když každý kuchař najde svého spokojeného strávníka a obráceně! Teď jsem dětem narychlo vařila rajskou z protlaku a povedla se jako nikdy předtím. Jindy jsem se snažila ze všech sil o poctivou nešizenou rajskou a stejně tomu pořád něco chybělo! Nejlepší na tom je, že je kde si o tom \”pokecat\”!!!
HaF:
Přesně tak, je to otázka chuti a není vyloučeno, že rajská omáčka bez kořenové zeleniny nebude dobrá. Ostatně já ji dělám bez kořenové zeleniny daleko častěji a na rajskou omáčku jsou u nás doma kladeny ty nejvyšší požadavky od mlsných členů mé rodiny 🙂 Rajská omáčka z dobrého protlaku je také geniální. U rajské též záleží na použitém koření a to každý z nás také dávkuje jinak. Vynikajících rajských omáček může být doslova na stovky a to je na těch českých omáčkách geniální. I když ji nejspíš umí připravit každá domácnost, nebude tahle česká klasická omáčka nikdy na chlup stejná. Díky Hanko za příspěvek do \”rajské debaty\” 🙂
Poradí mi někdo postup jakou zeleninu a jaký způsobem lze nejlépe zahustit rajskou omáčku? Jsem začátečník, který chce trochu ozdravit jídelníček svojí rodiny, takže se chci vyhnout mouce a podobným zahušťovadlům a přitom zachovat námi všemi milovanou rajskou omáčku na rodinném jídelníčku. 🙂
Díky a přeji všem pohodový den. 🙂
MartinK:
Pokud jde o rajskou, dá se s menšími obměnami dělat několika způsoby, ale já vsázím na tento můj recept, který jsem před časem uveřejnila na svém blogu Šárčina škola vaření. Třeba pomůže odkaz: http://dolcevita.blog.cz/0702/rajska-omacka
Omáčky se musí zkoušet a potom ladit a ladit … až k naprosté dokonalosti 🙂 Ať se daří a z hrnce stoupá rajská vůně.