Co dobrého na párty? Třeba slané větrníčky. Když budou plněné brynzou, nikoho by nenapadlo, že recept na ně je už v notně zaprášených kuchařkách. Větrníčky s brynzou objevila, upekla a naplnila Hanka (HaF) a servíruje nám je v celé své rafinované kráse. V kombinaci s obloženými chlebíčky, tedy s receptem předchozím, nám tu vystrojila pěknou studenou hostinu 🙂 Nevím co vy, ale mě se kombinace odpalovaného těsta s příjemně slanou chutí brynzy doslava nadchla a na jazyku se snoubí v jednu chutnou představu 😉
Brynzové větrníčky podle Anuše Kejřové
Recept připravila HaF: … K chlebíčkům jsem nachystala ještě brynzové větrníčky.Velmi mě zaujala jejich slaná varianta.
Dodala jsem si odvahu a Anuši důvěřovala. V soupisu surovin píše:
- 1/4 l mléka
- 10 dkg másla
- 23 dkg mouky (já použila hladkou)
- 6 vajec
- sůl
V postupu je uvedeno, že se má mléko s máslem svařit ve vodní lázni. Já si to zjednodušila a osolené mléko s máslem jsem zahřála v kastrolku přímo na plotýnce.
Jak se mléko s máslem začalo vařit, přisypala jsem za stálého míchání mouku. Až se těsto odděluje od kastrolu a utvoří hrudku, odstavíme a necháme chvíli vychladnout.
Posléze postupně zapracujeme všech 6 vajec.
Vychladlým těstem naplníme sáček s širší hvězdičkou a na plech s pečicím papírem nastříkáme větrníčky. Pečeme ve středně vyhřáté troubě do zlatova. Jak Anuše napsala, tak to fungovalo. Větrníčky naskočily a smály se z trouby jako malá sluníčka!
Než větrníčky vychladly, nachystal se brynzový krém:
- 12 dkg másla a 18 dkg brynzy ušlehat dohromady a podle potřeby dosolit.
- Větrníčkům odříznout vršky a naplnit. Přiklopit zpět špičku větrníčku.
- A je hotovo!
Takhle vypadaly.
I když jsem měla obavy, tento recept fungoval na 100 %.
Teď už si umím větrníčky představit i na slano, třeba s nivovou náplní či šunkovou pěnou. Fantazii se meze nekladou. Jen mi tam chyběla nějaká poleva. Ta k větrníčkům prostě patří. Napadá někoho nějaká slaná?
Díky za případné tipy.
Dobrou chuť přeje HaF
Připomínám, že probíhá nová soutěž – Vaříme podle starých kuchařských knih – tentokrát s Anuší Kejřovou
. Receptů již byla vyzkoušena pěkná řádka, ale stále je z čeho vybírat.
Přidejte se k nám 😉
Všechny vaše zde zveřejněné soutěžní recepty najdete též na stránkách nakladatelství MOTTO Praha
HaFe, polevy asi nee. stačí čepička trošku šejdrem a dozdobit . na náplň různé druhy pěn, pomazánek, masové a rybí saláty.
játrová pěna: máslo vyšlehat do pěny za postupného přidávání smetany a rozmělněné paštiky /játrového sýra/. dochutit pepřem a solí.
lososová pěna: maso z lososa / konzerva/ jemně rozemeleme a postupně za stálého šlehání přidáváme do vyšlehaného másla. přidáme citr. šťávu, podle potřeby osolíme.
šunková pěna: máslo vyšleháme do pěny s mletou paprikou a pepřem za postupného přidávání smetany. do pěny vmícháme jemně rozemletou šunku a dochutíme solí. vše krátce prošleháme.
putimská pomazánka: 130g majonézy, 80g strouhaného eidamu, 60g strouhané mrkve, 20g česneku. naplnit, ozdobit zelenou petrželkou nebo zelenou cibulkou.
atdatdatd.
Takhle to těm slaných větrníčkům vážně sluší. Nepřemýšlela bych o jejich přikrášlení, u mě bodují tak jak jsou 😉 A slaných náplní by se dalo vymyslet opravdu víc než dost. Díky za pár nápadů 😉
Este teple veternicky posypat struhanym parmezanom a naplnit lilkovou (baklazanovou) pastou 🙂 velmi podarene.
Vdaka za zakladnu inspiraciu, na slane veternicky sa da vymysliet 100 + 1 variacii!
Zajtra planujem tuniakove a ak ostanu z dneska redkovky, tak redkovkovy salat.
To je výborná inspirace. Brynza je skvělá na všechny způsoby. Až budu příště chystat slané pohoštěné, určitě vyzkouším! 😉
Dobry den, chystam se na vetrnicky (i kdyz se sladkou naplni) a zaujal mne tento recept. Nevite nekdo, jaky rozdil je v pouziti mleka jako u tohoto receptu a vody, jako je u beznych receptu? (krehkost, vyskoceni, chut, konzistence…)
a co takhle je před upečením posypat – mákem, sezamen, nebo třeba kořením na pizzu ? Budou zdobenější a vynikající
Zapomeli jste napsat kdy a jak vejce.