Jakmile dostanu chuť na něco delikátně voňavého, vydám se cestou ke své knihovně a sáhnu po magické knize, ve které se snoubí všechny vůně a chuti Indie, země úžasných protikladů, velkých rozdílů a pokud jde o samotnou kuchyni, patří mezi nejrozmanitější na světě. Ne nadarmo se o Indii hovoří jako o velké kořence světa. Samotné recepty se liší oblast od oblasti a tak chvilku listuji a je mi jasné, že jen u toho neskončím. Pro jistotu jsem si knihu rovnou brávala do kuchyně. Teď už nemusím. Celou “jedlou” knihovnu jsem si přestěhovala do kuchyňského prostoru a mám ji tak pořád po ruce. Doporučuji, je to praktické! 🙂
Dnes jsem si vybrala jídlo ze severní části Indie – Kuřecí korma. Korma v podstatě není žádné jídlo, ale označuje výraz samotného “dušení” a na něco takového jsem měla rozhodně chuť. Korma může být pěkně hustá, sametově jemná a krémová. Jídlo je to lehké, voňavé a na chuti velmi bohaté. Určitě mohou být kormy pálivé, ale já dala přednost jemnější verzi, aby žaludek při tom zmiňovaném pohlazení zbytečně moc netrpěl. Recept pochází z Dillí, které je označováno za centrum mughalské kuchyně. Když budete mít všechny potřebné suroviny, můžete se hned pustit do díla, je to v podstatě rychlovka, za půl hodinky už se může kouřit z talíře.
Královská kuřecí korma s mandlemi
na 4 porce potřebujeme:
- 30 g mandlí (nejlépe loupaných plátků)
- 2 rozmačkané stružky česneku
- 2 cm čerstvého nastrouhaného zázvoru
- 2 lžíce přepuštěného másla (ghí) nebo slunečnicového oleje
- 800 g kuřecích prsíček bez kůže
- 1 jemně nasekaná cibule
- 3 tobolky kardamomu
- půl lžičky kurkumy
- 2 lžičky mletého římského kmínu
- jemně mletá sůl podle chuti
- 200 ml dobrého bílého jogurtu
- 150 ml kokosového mléka nebo smetany na vaření
- opražené mandlové lupínky na ozdobu
- čerstvé lístky koriandru
- dušená rýže jako příloha
Mandle s česnekem a jemně nastrouhaným zázvorem rozmixujeme společně se dvěma lžícemi studené vody. V hluboké pánvi (woku) rozpustíme máslo a orestujeme kuřecí maso, které jsme předem nakrájeli na menší kostky. Po 8 minutách restování na prudším ohni maso vyjmeme a uchováme v teple. Do pánve přidáme tobolky kardamomu, kurkumu a 2 minutky pražíme, poté přidáme pokrájenou cibuli a osmahneme.
Tobolky kardamomu můžeme použít celé, ale po dohotovení pokrmu je vyjmeme.
Když cibulka zlátne, přidáme rozmixovanou mandlovou pastu, kmín, sůl a 7 minut společně podusíme. Jogurt rozšleháme se smetanou a po lžících přidáváme do připravené směsi. Vaříme za častého promíchávání na mírném plameni tak dlouho, dokud jogurt nevytvoří hladkou a krémovou omáčku. Do omáčky přidáme maso a pod poklicí společně cca 5 minut podusíme a podáváme s dušenou rýží. Hotový pokrm posypeme na suché pánvi opraženými mandovými lupínky a ozdobíme koriandrovými lístky.
Věděli jste, že nejoblíbenější dlouhozrnná rýže „basmati“, pěstovaná na úpatí Himaláje, zvyšuje časem svoji kvalitu a může se tak skladovat až 10 let. Čím je starší, tím se stává méně lepkavou při vaření.
Jiná indická inspirace:
Mango Lassí – nápoj pro požitkáře
Indian Vindaloo Curry – pekelně ostré a vzrušující
Recept indické kuchyně mě nadchl. Hned se do něj pustím. Ale nechybí v něm náhodou něco? Jídlo má krásně žlutou barvu, ale v uvedených surovinách není nic, co by ho takhle mohlo zbarvit. Nechybí tam curry nebo něco podobného?
Avanka:
Krásnou barvu vytvoří kurkuma 🙂 Indické recepty jsou příjemnou změnou. Jsou tak voňavé, že na ně vždycky dostávám chuť v létě. A rýži vybírám tu nejlepší, proto jsem si vytvořila nadlimitní zásobu basmati a mohu s ní v kuchyni hýřit 🙂
Dobrá rýže je základ, mám moc ráda i jasmínovou z asisjských obchůdků. U ní jsem pochopila, že i samotná vařená rýže může být lahůdka.
Šárko, mám drzý dotaz – není náhodou v oné magické knize recept na úpravu \”bhúna\”? Je to v podstatě jídlo ze zbytků, ale nějak jsem na webu nenašla koření, které do něj patří. Za radu děkuju :).
sigrid:
Nakoukla jsem do knihy a nenašla jsem nic podrobnějšího, ale … zde je jeden moc pěkný odkaz s návodem na přípravu bhúna z kuřecího masa: http://varecha.pravda.sk/recepty/kuracie-na-sposob-bhuna-fotorecept/9991-recept.html
(možná ti trochu poslouží)
Moc Ti děkuju, určitě vyzkouším. Nevím, proč mi z vyhledávače nevypadl. Vlastně mi nevypadlo nic použitelného :), a proto je dobře mít kulinární trabanty, kteří umí líp hledat. Díky a hezké léto.
sigrid:
Trabant je nesmrtelný :-)))) I ty měj krásné léto.
Přeji krásný den, chtěla bych se zeptat, jestli ten česnek je opravdu nutný? Bohužel, česnek nedokáži strávit 🙂 děkuji moc za odpověď
Cuciasek:
Pěknou neděli přeji.
V autentickém receptu česnek je, ale pokud si ho tam nedáme, nic se nestane. Indické jídlo bude krásně voňavé i bez česneku, nebála bych se ho v tomto případě vyřadit ze hry. Zdraví Šárka 😉
Luxusní, moc jsme si pochutnali. Místo rýže jsem udělala Chapati indický chléb a opravdu \”mňamozní\”. Díky. Zuzka
ZuzkaZ:
Děkuji za zprávu, potěšení na mé straně 🙂
Můžu se zeptat, v jaké části receptu se přidává kurkuma? Nikde jsem to nevyčetla. 🙂 Děkuji
hanka:
Děkuji za dotaz 🙂 Již jsem do textu doplnila potřebné informace ohledně kurkumy. Barvivo v kurkumě se výborně rozpouští v tucích, proto je třeba kurkumu přidávat vždy tak, aby měla kontakt s horkým tukem. Ještě jednou díky a mějte se fajn. Šárka
To vypadá naprosto báječně 🙂 Recept si uložím a o víkendu jídlo uvařím 🙂 . O kurkumě jsem už slyšela, ale ještě jsem ji do jídla nedávala, tak je asi nejvyšší čas to napravit 🙂 . Doufám, že ji seženu u nás ve zdravé výživě 🙂 .