SVATOMARTINSKÉ ROHLÍČKY S MÁKEM NEBO OŘECHY
S tradicí oslav svatého Martina se pojí dozlatova upečená husa a svatomartinské rohlíčky, které mají svým tvarem připomínat podkovy koně, na kterém přijel Martin a přivezl s sebou první sníh. Jestli letos o sv. Martinu nasněží, to těžko někdo zaručí, ale já mohu slíbit, že na svátečně prostřeném stole u nás doma nebudou chybět sladké a štědře nadívané rohlíčky. Protože se nám letos máku neurodilo tolik, jako loni, bude víc rohlíčků plněných ořechovou nádivkou. Jsou tak dobré, že se mi nechtělo čekat až do Martina a pekla jsem je už na Vendelína.
Podle pověry se mají na den 11.11., tj. na sv. Martina péci v kamnech martinské buchty, aby kamna během roku nevypověděla službu. Protože velká kachlová kamna doma mám, právě na tuhle pověru nikdy nezapomínám. V některých krajích bývalo zvykem péct zvláštní svatomartinské pečivo ve tvaru rohlíků, rohů, podkov či velkých martinských buchet. Z pověrčivosti budu svatomartinské rohlíčky péct i v pátek.
Svatomartinské rohlíčky s makovou nebo ořechovou nádivkou
Potřebujeme:
na těsto:
- 300 g polohrubé mouky
- špetku soli
- 20 g droždí
- 100 g másla
- 2 žloutky
- 100 g moučkového cukru
- 200 ml mléka
- 1 vejce na pomazání před pečením
- vanilkový cukr na posypání
na nádivku makovou:
- 150 g mletého máku
- 100 ml mléka
- plátek másla
- 2 lžíce strouhaného perníku
- skořici
- med
- cukr
na nádivku ořechovou:
- mleté vlašské ořechy
- moučkový cukr
- bílek
- rum
Postup přípravy:
Z droždí připravíme obvyklým způsobem kvásek. Máslo utřeme s cukrem a žloutky, přidáme mouku se špetkou soli a vykynutý kvásek. Zaděláme těsto, které necháme v teple pod utěrkou vykynout a poté z něj na kuchyňském pomoučeném vále rozválíme obdélníkovou placku, ze které nařežeme čtverce, přepůlíme je na trojúhelníčky a doprostřed každého položíme hromádku nádivky. Poté rohlíčky srolujeme a ohneme je do tvaru podkůvek. Pečivo klademe na pečicí plech, kde ho necháme ještě krátce dokynout. Před vložením do trouby rohlíčky pomažeme rozšlehaným vajíčkem. Pečeme při teplotě 170 °C cca 35 až 40 minut. Ještě horké rohlíčky posypeme jemným vanilkovým cukrem.
Maková nádivka:
Mletý mák smícháme s teplým mlékem, máslem, perníkem, skořicí, medem nebo cukrem. Krátce povaříme.
Ořechová nádivka:
Jemně umleté ořechy spojíme s moučkovým cukrem a bílkem. Pro chuť přidáme pár kapek rumu. Konzistence nádivky by měla zůstat polotuhá, aby se dala přiměřeně roztírat po těstě, ale nevytékala ven.
O sv. Martinu bylo dovoleno martínkovat (hýřit), tak nezapomeňte světit martínka nejen jídlem, ale také mladým vínem.
Svatý Martin má mít ke své svátku i svoje nové víno. To víno, co poprvé vinice zarodí, ať svatý Martin posoudí. Svatomartinské víno se poprvé může nalévat dne 11.11. v 11.11 h. A není třeba připomínat, že na stůl k němu patří pěkně dozlatova vypečená husa.
Tak krááááásné rohlíčky, paní Šárko!!! Zrovna mi přijede syn, tak mu je upeču. Moje určitě nebudou tak nádherné jako Vaše, ale recept dodržím, tak se můžu spolehnout, že budou z dobrých ty nejlepší. Díky za inspiraci 🙂
sancenka:
Ať se všechno podaří, potěšení je na mé straně 🙂 Srdečně zdravím, Šárka 🙂
Zdravím paní Šárko,
u ořechové náplně není uvedeno množství ořechů (cukr snad dle chuti) můžete napovědět? Díky
Evča:
Záleží na tom, jak hustou nádivku chcete mít, proto jsem to u ořechů neměřila na gramy, ale nechávám to na odhadu každého z nás. Příště to přesně odvážím a do receptu doplním.
Zdravím a přeji krásný rok 2017
irma:
Děkuji 🙂 TAKÉ PŘEJI ROK PLNÝ ÚSPĚCHŮ A MILÝCH OKAMŽIKŮ, NA KTERÉ SE NEZAPOMÍNÁ!
Dobrý recept. Moje dcera Anna byla nadšená.
Jacqueline Perucki:
Díky za dobrou zprávu 🙂
Líbí se mi ten nápad použít navrch vlašský oříšek. Dodává to martinským rohlíčkům punc originality, ale i domáckosti. Já peču z křehkého těsta, pochlubím se a budu ráda za komentář: http://makova-panenka.cz/recepty/martinske-rohlicky-bez-kynuti-i-klasicke-recepty-na-martinske-rohliky-s-makovou-ci-orechovou-naplni/
Svatomartinské rohlíčky:
Maková panenko, je pravda, že ořech na povrchu rohlíček hezky vyzdobil, ale je to i tak trochu praktické hledisko věci samotné. Rohlíčky s mákem na jedné míse s těmi ořechovými se u nás doma poznají právě podle toho přiznaného jádra oříšku. Děkuji za komentář a jdu se podívat na ty křehké rohlíčky … jistě si udělám chuť už od pohledu 🙂
Šárko, v knize máte i recept z hladké mouky, chtěla jsem zkusit i je, tyhle jsem dělala loni a byly luxusní!
Eva:
Evo, receptů na svatomartinské rohlíčky či podkůvky je spousta, ale většinou zůstávám u těch svých, vyzkoušených. Jsem ráda, že se ty loňské povedly a stály za chválu 🙂 Potěšení je na mé straně! Přeji pěkné svatomartinské hodování 🙂 Šárka